Aparaty samoligaturujące (metalowe, estetyczne)

Tradycyjne aparaty ortodontyczne wykorzystują do działania ligaturę. Alternatywą dla tej technologii są aparaty samoligaturujące, które nie posiadają ligatur elastycznych, a ich funkcjonowanie opiera się na działaniu aktywnych klapek, które utrzymują łuk ortodontyczny w zamkach. Przez to zmniejszona jest siła tarcia, mająca wpływ na przemieszczenie zębów.
Jest to technologia, która zbiera coraz większą rzeszę zwolenników, zarówno po stronie ortodontów jak i pacjentów. W porównaniu z klasycznymi aparatami, zamki bez ligatur są mniejsze a przez to łagodne dla policzków i języka. Pomimo zmniejszenia siły nacisku na zęby, aparat samoligaturujący zapewnia również wysoką skuteczność leczenia. Odbywa się to dzięki mechanizmowi „pasywnego ślizgu” w aktywnych klapkach, który pozwala na płynne i łagodne przemieszczanie zębów do żądanej pozycji. W porównaniu z leczeniem klasycznymi aparatami liczba wizyt kontrolnych ulega zmniejszeniu.
Zamki metalowe samoligaturujące typu H4 umożliwiają stosowanie małej siły na zęby w sposób ciągły poprzez wyeliminowanie siły tarcia, która występuje między elementami elastycznymi a łukiem umieszczonym w slocie zamka. Umożliwiają w ten sposób szybkie i bezpieczne przemieszczanie zębów w kości. Zaletą jest zredukowana wysokość slotu co zapewnia kontrolę ruchu zęba podczas końcowej fazy leczenia-finishingu. Wysoki komfort w użytkowaniu przez pacjenta zapewnia połączenie anatomicznego kształtu z wygładzonymi krawędziami i niskim profilem zamków.