Aparaty estetyczne (ceramiczne, polikryształowe)

Składają się z przezroczystych, prawie niewidocznych zamków przyklejanych na zęby od strony zewnętrznej, przedsionkowej. Główną zaletą zamków estetycznych jest dopasowanie do koloru zębów. Aparaty ceramiczne idealnie współgrają z białym kolorem szkliwa zębów, a kryształowe wykazują całkowitą transparentność.

Aparaty estetyczne łączą w sobie funkcjonalność, której potrzebuje lekarz oraz walory estetyczne niezwykle ważne dla pacjenta.

Aparaty ceramiczne

Posiada wszystkie cechy, które powinien mieć aparat stały, a ponadto jest bardzo estetyczny. Materiał, z którego wykonane są zamki zmniejsza siły tarcia podczas ruchu zębów. Zamki posiadają niski profil i anatomiczne wykończenie co zapewnia duży komfort podczas całego okresu leczenia.
Tak, jak w zamkach metalowych łuk utrzymywany jest przez ligatury elastyczne, przeźroczyste lub perłowe. Dostępne są również zamki ceramiczne z metalową szczeliną (slotem), mocniejsze i bardziej odporne na zniszczenie.

Aparaty kryształowe

Aparaty kryształowe tzw. szafirowe są przełomowym produktem w dziedzinie ortodoncji. Jego zamki powstały z krystalicznie czystego szafiru, który jest idealnie przeźroczysty i bardzo wytrzymały na uszkodzenia. Całkowita przezierność zamka wynika z jego monokrystalicznej struktury. Zamki szafirowe mają gładki kontur, przez co nie zbierają kamienia nazębnego i nie ulegają zabarwieniom. Idealnie dopasowują się do koloru szkliwa, co sprawia, że aparat jest całkowicie niewidoczny.

Aparaty z zamkami typu Hype

Zamki typu Hype, wykonane z żywicy hybrydowej. Innowacyjność w zakresie zamków estetycznych wynika z materiału z którego są wykonane. Wytrzymałość ich zbliżona jest do stali i porównywalna z zamkami metalowymi przy zachowaniu w pełni estetycznego jasnego koloru. Możliwa jest czteropunktowa kontrola przy użyciu łuków wypełniających slot.